חולית שלי ב-3 מערכות

חולית הראשון:

את חולית הראשון קניתי כשהייתי בצבא, בתחנה מרכזית בבאר שבע בדרך לעוד שבועיים בבסיס. מהרגע שפתחתי את הספר לא הפסקתי לקרוא, וכשסיימתי פעם אחת קראתי אותו פעם נוספת. ועוד פעם. מאז קראתי אותו שוב ושוב. כל פעם שלא היה לי מה לקרוא, חיכו לי עלילותיו של פול, בן הדוכס, שהפך למשיח הדררי, שמסוגל לראות את העתיד, להיות בהווה במקומות שונים, לנהוג בתולעים המייצרים את הסם החשוב ביותר בגלקסיה ושמיוצר רק במקום אחד – בכוכב חולית.

קראתי שוב ושוב – מנסה להבין את השילוב העתידי אך הבלתי האפשרי של דתות שונות שעשה המחבר פרנק הרברט. כיצד בעצם הזן-בודהיזם השתלב בתוך האיסלם הסוני? איך יכול להיות שנבואה מתגשמת ומגיע המשיח? ומה זה כל המושגים הקבליים האלה של "קפיצת הדרך" וכיצד הם קשורים לריטואלים המדבריים של תושבי חולית?

קראתי שוב ושוב את המבואות מהכתבים העתיקים של בנות גשרית ומגילות עתיקות תוך כדי ניסיון להבין דרכם את הפוליטיקה הפיאודלית הגלקטית, בראשותו של קיסר אכזר התלוי לחלוטין בכישוריה של גילדת החלל לנוע בחלל, אשר דואג להפר את האיזון ברחבי ממלכתו – איזון שמופר ממילא על ידי דת פראית, נבואה מושתלת על משיח עתידי והתממשותה בדמותו של בן הדוכס.

אז שם בתחילת שנות ה-90 יצאו גם ההמשכים – כופרי חולית ובית הלשכה חולית, המתרחשים 3500 שנה לאחר מכן. קניתי וקראתי, משלים לבד את הפערים שלא תורגמו – 3 הספרים שבאמצע (משיח חולית, ילדי חולית, המשיח האל חולית). את הספרים קניתי ביחד עם קסטה של אוסף הלהיטים של ג'ניס ג'ופלין, אותה שמעתי בלופים אינסופיים בזמן שאני קורא על עלילות בנות גשרית והתמודדותן עם התמוטטות האימפריה. מאז, ג'ניס ג'ופלין שלי לא שרה בפסטיבל וודסטוק. היא שרה אל החלל אי שם בכוכב שנקרא בית הלשכה, בו בנות גשרית מפעילות את קולן בכדי להשפיע על הפוליטיקה הגלקטית עם הגום ג'אבר שלהם והיכולת שלהם להעיר מהמתים את שליחיהן ולעצב את ההיסטוריה לפי צרכיהן.

חולית השני:

אמצע שנות ה-90. אני עומד לסיים את לימודי התואר הראשון בכלכלה וסוציולוגיה. אני וחברי מנסים להחליט מה ללמוד בהמשך. הם הולכים ללמוד תואר שני במנהל עסקים. אני בוחר ללמוד תואר שני במדעי הדתות. למה? כי עדיין לא הבנתי את חולית: מה זה אומר מהנדסי דתות, איך אדם הופך לאל, ומדוע לדת יש את הכוח המניע להשיק מסעות צלב ולכוון את ההיסטוריה? ובכלל, איך קשור המודל הקינסייאני במקרו כלכלה למודל הקיינסיאני של האקולוגיה של חולית?

מתואר שני לדוקטורט. נושא הדוקטורט – מהי דת. למה? כי חולית.

האם קיבלתי תשובות? כן ולא. למדתי הרבה על דת – בהיסטוריה ואת עקרונותיה. למדתי מה זה סינקרטיזם ועד כמה הדתות שונות ודומות. הבנתי מה מקומה של נבואה ובעיקר מה זה קדושה. הבנתי מה ראה מול עיניו פרנק הרברט ומה הוא ביקש להזהיר אותנו או ללמד אותנו. אך מצד שני – לא הבנתי מהי דת. לא הבנתי איך ומדוע היא הפכה לכוח המניע החשוב ביותר באנושות כולה. אני עדיין מנסה להבין.

עם הזמן והגיל, הלהט מחולית הלך והתעמעם. הסיפור שכב בתחתית ההכרה. אך עם עוד טרילוגיה ועוד פרלודים הקסם נהרס. מעבר לסדרה המקורית כל השאר היה מיותר.

חולית השלישי:

2019. אני עובר דירה. יש לי כבר 20 ספרים על העולם של חולית אבל אין לי מקום על המדף. מכרתי את כל הסדרה תמורת 250 שקל. אני מצטער על זה.

מאז אני חסר חולית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: