ריח של גווייה של דמוקרטיה

זה נראה לכאורה סיפור קטן. חברת כנסת גילה גמליאל, חברה בוועדת הכלכלה של הכנסת שאמורה לדון בקרוב בעתיד ערוץ 2, תשתתף בתוכנית דוקו-ריאלטי, ומתבקשת – ומסרבת – לפסול את עצמה מלדון בעתיד הערוץ בו היא תשודר. האמת – לא משהו שלא ראינו (גם שר האוצר היקר שלנו היה בדילמה דומה וסירב להבין מה הבעיה).

אבל יש עוד היבטים לעניין הזה:
1 – ונניח שהיא תסכים לפסול את עצמה מהעיסוק בערוץ בוועדת הכלכלה, העניין הזה ימשיך להסריח בריח של גווייה של דמוקרטיה. שהרי החברה גילה גמליאל היא חברת כנסת. זה עיסוקה העיקרי, זה מה שהיא נבחרה לעשות – לפעול בפרלמנט ולקדם את העניינים של בוחריה. היא אמורה להקדיש לכך את מיטב זמנה.

כך שאם חברת הכנסת היתה שוקלת בנפשה מה ראוי לעשות, לא היה זה להגביל את עיסוקה הפרלמנטרי לטובת השתתפות בטלוויזיה, אלא להימנע כלל מההשתתפות בתוכנית ולהקדיש את זמנה לפרלמנט. אבל מסתבר שסדר העדיפויות של חברת הכנסת מעוות ואין היא רואה בעיה, בכך שבתור נבחרת ציבור היא תככב בתוכנית ריאליטי.

2 – דבר נוסף שיש לומר כאן הוא שמבחינתה של רשת זה winwinw ושיטה בדוקה לנצח כל חבר כנסת: בין אם גמליאל תשתתף בתוכנית ותימנע מהעיסוק בעתיד הערוץ, ובין אם היא לא תשתתף בתוכנית, רשת הרוויחה: חברת הכנסת תיחשד במשוא פנים, וכל החלטה שלה תישפט לאור השתתפותה ואפילו לאור האפשרות שהיא היתה אמורה להשתתף. אם היא תכריע בעד האינטרסים של רשת יגידו שהיא נגועה, אם היא תכריע נגד האינטרסים של רשת, יגידו שהיא עושה דווקא. אובייקטיביות היא הדבר האחרון שיחשבו שיש לגמליאל בעניין זה.

3 – ולא רק זאת, שימו לב לניסוח של התגובה של רשת לשאלה למה דווקא היא: "הליהוק נעשה על ידי חברת ההפקה על פי קריטריונים שרשת העבירה באשר לסוגי האמהות הנדרשות בכדי לייצר מוצר טלוויזיוני טוב ומעניין. ח"כ גמליאל משתתפת בסדרה כאשה, אם ורעיה שמנהלת חיים שוויוניים בביתה". אז – א: דוגמה קלאסית לחוסר קבלת אחריות מצד הזכיינית על מה שקורה בערוץ, הרי "זה לא אנחנו זה חברת ההפקה" שבחרה בחברת הכנסת. וב – היא נבחרה כי היא מייצגת אשה, אם ורעיה. מעניין מאוד אם היא היחידה בארץ שמייצגת את האידיאל הנשי כפי שהוא נחשף בתגובת רשת (אשה, אם, רעיה – ולא אדם בפני עצמו), והאם היא היחידה בארץ שמייצגת זוגיות שוויונית בארץ?

כמה אירוני הוא שדווקא רשת היא זו שמאשימה את דהמרקר בכך שהוא עושה שימוש ציני ברצונן של נשים לפרוץ, להתקדם ולהוות מודל לחיקוי. גילה גמליאל? היא המודל לחיקוי?

כל אדם בר דעת מבין שהמעשה הראוי והנכון שחברת הכנסת היתה צריכה לעשות הוא – להעיף את הבקשה לכל הרוחות ולהודיע לראשי הזכיינית רשת שהם עשויים להיחשד בהצעת שוחד ו/או טובת הנאה שמטרתה השפעה על החלטות נבחר ציבור. ואולי, אם חברת הכנסת לא מבינה שזה מה שצריך לעשות, אולי היא לא צריכה להיות חברת חברת כנסת? בואו לא נדאג לה, בתור כוכבת ריאלטי, אשה, אם ורעיה, עתידה מובטח.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

יצירה של אתר חינמי או בלוג ב־WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: